Wyjazd bez polisy turystycznej, lekkomyślność czy szaleństwo?

„Po co mi ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd do Grecji?”- to pytanie jest bardzo często zadawane przez klientów biur podróży. Ubezpieczenia podczas krótkich urlopów bywają najcześciej bagatelizowane przez osoby wyruszające poza granice Polski. „Ale to tylko tydzień, przecież to blisko, będę uważać” Sytuacja zmienia się diametralnie kiedy do wypadku dochodzi kompletnie bez naszej winy, gdy skręcimy nogę podczas zwiedzania lokalnych ruin, zostaniemy potrąceni przez nieuważnego kierowcę lub stanie nam sie krzywda w wyniku zaniedbań organizatora safari lub innych atrakcji. Kiedy wydarzy się tak trudna sytuacja warto oszczędzić sobie formalności i dodatkowych, sporych wydatków.

1.Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

EKUZNa początek warto postarać się o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Jej wydanie jest bezpłatne i upoważnia ubezpieczonego w NFZ obywatela Polski „do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA”. Kartę należy mieć przy sobie i w razie potrzeby okazać w placówce medycznej za granicą (na terenie Unii Europejskiej).

Link do strony NFZ gdzie można pobrać wniosek znajdziesz tu: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wniosek można złożyć mailowo, pocztą, osobiście w delegaturze NFZ a także za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. W zależności od formy ubezpieczenia w NFZ (bezrobotny, działalność gospodarcza, pracownik) karta ważna będzie od 1 miesiąca, do 2 lat. Można odebrać ją osobiście lub wskazać adres korespondencyjny we wniosku, na który zostanie ona wysłana za pośrednictwem poczty.

2. Serwis ODYSEUSZ

OdyseuszDzięki niemu można zarejestrować swój wyjazd za granicę aby dać znać polskim MSZ-owi, w jakim kraju obecnie jesteśmy i ułatwić kontakt w nagłych przypadkach. Swój wyjazd możesz zarejstrować pod tym linkiem: Serwis rejestracji podróży zagranicznych ODYSEUSZ. Wiemy, że wielu osobom, jakakolwiek rejestracja podróży będzie kojarzyć się ze starym ustrojem jednak warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie i zrobić to dla siebie i swojej rodziny.

3. Ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków

ubezpieczenieNa pewno zdarza Ci się na wakacjach wypożyczać skuter, wystarczy chwila nieuwagi i nieszczeście gotowe. Koszt ubezpieczenia jednej osoby na tygodniowy wyjazd do krajów Unii Europejskiej waha sie w granicach 20-50 zł w zalezności od tego ile masz lat i czy będziesz uprawiać sport. Firmy w ramach standardowego ubezpieczenia pokrywają koszty hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, transportu zwłok do kraju a także w zalezności od wybranego pakietu koszty ratownictwa oraz poszukiwań. Karta EKUZ ma zastosowanie jedynie w placówkach, które mają odpowiednie umowy z miejscowym „NFZ-em”. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że państwowe ubezpieczenie nie pokrywa kosztów transportu medycznego, wizyt u specjalistów, a także ewentualnego powrotu do kraju.

Jeżeli nie chcesz wrócić z wakacji z wielkim rachunkiem za leczenie za granicą, koniecznie wybierz jedną z ofert firm ubezpieczeniowych. Cena leczenia zatrucia pokarmowego z dwudniowym pobytem w szpitalu w Turcji zaczyna się od 1800 euro, z kolei tydzień w greckim szpitalu to 11 000 euro.

Jeżeli podróżujesz bez dzieci oferta standardowa może być wystarczająca. Podczas wyjazdu rodzinnego należy wziąć pod uwagę rozszerzenie pakietu o opcję zapewnienia opieki nad dziećmi w przypadku pobytu w szpitalu rodziców/opiekunów, opłacenia ich pobyt w hotelu oraz zapewnienia im wyżywienia, a także opłacenia dzieciom transportu powrotny do kraju.

Sprawdź koniecznie czy sporty uprawiane amatorsko, również objęte są ubezpieczeniem i nie oszczędzaj na sumie gwarancyjnej, ponieważ różnica kilkunastu złotych będzie nie do przecenienia gdy dojdzie do nieszczęścia.

4. Ubezpieczenie OC

broken-windowKosztuje dosławnie kilkanaście złotych a wykupienie go pozbawia bólu głowy na wakacjach, podczas gdy dzieci zbiją szybę w hotelu, uszkodzą czyjś sprzęt fotograficzny lub współmałżonek zniszczy wypożyczony rower lub kajak. Odszkodowanie może Cię słono kosztować, natomiast z polisą ubezpieczeniową twój problem zostanie szybko rozwiązany.

Jeszcze się wahasz? Ile wart jest spokój twoich bliskich?

Porównywarkę cen ubezpieczeń dla podróżnych znajdziesz tu:

Porównywarka cen ubezpieczeń turystycznych

Udostępnij!Share on Facebook2Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Email this to someone